60-proc-oszczednosci-polakow-lezy-na-nieoprocentowanych-kontach

Sposoby na oszczędzanie

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą nam oszczędzić trochę pieniędzy.

  1. Wydawać należy mniej niż się zarabia.

Należy upewnić się, że pieniądze zostają wydawane jedynie na te rzeczy, których się potrzebuje. Dzięki regularnemu przeglądaniu tego, ile dokładnie się wydaje możemy sprawdzić, czy nie kupujemy rzeczy zbędnych lub takich, które przydają nam się bardzo rzadko. Należy też sprawdzić polecenia zapłaty. Może okazać się, że płaciliśmy pieniądze za usługę, z której dawno temu zrezygnowaliśmy. Taka kontrola swoich finansów pozwala sporo zaoszczędzić.

  1. Sprawdzanie swoich wydatków raz w tygodniu pomaga trzymać rękę na pulsie.

Taki sposób jest bardzo prosty i nie kosztuje nas wiele. Nie musimy co tydzień udawać się do banku, by sprawdzić stan konta. Możemy zrobić to poprzez zalogowanie się na swoje konto internetowe lub jeśli takiego nie posiadamy, podejść do bankomatu i wydrukować stan swojego konta. Obecnie znacznie łatwiej jest nam wydać pieniądze, ponieważ nie widzimy ich fizycznie. Płacimy często kartą lub przelewem, co nie daje nam odczuć ile tak naprawdę pieniędzy tracimy. Warto więc przez jeden tydzień postarać się płacić wyłącznie gotówką. Taki eksperyment pozwoli ocenić, czy nasze wydatki są na pewno niezbędne i czy dobrze gospodarujemy pieniędzmi. Najlepiej sprawdzać stan konta w weekend. Wtedy mamy najwięcej czasu na to, by spokojnie się temu przyjrzeć. Wydatki możemy podzielić na służbowe i prywatne. W Internecie znajdziemy bezpłatne szablony wydatków. Należy wpisywać do nich lub do zwykłego zeszytu każdą kwotę wydaną przez siebie w tygodniu. Najlepiej jest zbierać także paragony za każde zakupy, tak by trzymać je w jednym miejscu. Któregoś dnia w weekend można zliczyć wszystko, by wiedzieć ile dokładnie i na co się wydało. Dzięki temu łatwiej jest zaplanować budżet na następny tydzień.

rez_oszczednosci_podatku_6183972

  1. Wydawanie pieniędzy nie zagłuszy naszych emocji.

Zakupy mogą stać się kompulsywne. Wtedy ich funkcją jest rozładowanie napięcia, które gromadziło się w ciele. Takie postępowanie nie jest jednak dobre. Zamiast przezywać emocje, uciekamy od nich, odreagowujemy je, doprowadzając się do ruiny finansowej. Kompulsywne wydawanie pieniędzy jest nałogiem. Rządzą nim te same prawa, co w przypadku alkoholizmu, uzależnienia od jedzenia czy papierosów. Możemy do nich podejść jako do wskaźników, które pokazują nam, gdzie jest potrzebna zmiana.

To kilka nawyków, które pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Włączenie ich do codziennego życia może okazać się bardzo pomocne w utrzymanie swoich pragnień w ryzach decydując się na spełnianie tylko wybranych potrzeb. Pomaga to utrzymać równowagę, tak ważną dla tego jak funkcjonujemy na co dzień.